Fotoğraf çalışmalarına üniversite yıllarında, Hacettepe Üniversitesi Fotoğraf Kulübünde başlamış, son 15 yılda AFSAD çatısı altında fotoğraf ve sinema alanlarında atölye, eğitim, sempozyum, çalıştay gibi farklı etkinliklerde aktif görev almıştır. Ufuk Üniversitesinde akademik hayatını sürdürmekte, alanı olan tıp, sosyal psikoloji ve klinik psikolojinin yanısıra görsel kültür ve fotoğraf alanında seçmeli dersler vermektedir.

AFSAD bünyesinde katıldığı fotoğraf sergileri: Cengiz Engin Kompozit Fotoğraf Grubu adına İndüksiyon (Ankara ÇSM, Salzburg, Eisenstadt, Sopron, 2010), adına Oda-Hareket Halinde (Xanthi, Ankara ÇSM, 2011; Bilkent Ünv., İstanbul İFSAK, 2012), adına Beklemek (Ankara ÇSM, 2013); AFSAD üye sergileri: adına Barış (Nisan, 2012), adına Kaos (Ekim 2012), Ayın Fotoğrafı (Ekim-Aralık, 2012). 2019 yılında Gülser Günaydın ile adına Güncel Sanat İçinde Fotoğrafı Anlamak Atölyesini yürütmüş ve çalışmaları Ekim 2019’da TFSF Sergi Salonunda sergilenmiştir.

Ayrıca, KA Fotoğraf Geliştirme Atölyesinde yürüttüğü fotoğraf çalışmalarıyla adına Ömer Orhun Atölye Sergisi (2013) ve adına Yalçın Savuran Atölye Sergisine (2015) katılmıştır.

2017 yılından itibaren AFSAD yayın organı olan adına KONTRAST Fotoğraf ve Görsel Kültür Dergisi’nin yayın kurulu üyesidir ve fotoğraf alanındaki çalışmalarını dergi yayıncılığı ile grafik tasarımı alanlarında sürdürmektedir.

Sinema alanındaki çalışmalarına yine AFSAD’da başlayan Usubütün, Kısa Film Atölyesi Çalışma Grubu kapsamında 2011 yılında İki Ters Bir Yüz/Reverse Order of Things (Yönetmen, Kurgu, Oyuncu), Parça Parça/In Pieces (Yönetmen Yardımcısı, Yönetmen: Mine Tezgiden) ve 2014 yılında Yangını Unut/Forget Fire (Yönetmen, Kurgu) kurmaca kısa filmleri ile sinemanın yapım alanında deneyim kazanmıştır. Bu filmlerin gösterimleri AFSAD, İkinci El Kısa Film Festivali (2011, 2012) Cafe des Cafes-Tunalı, FSK (2012) ve Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi, AFSAD (2014)’te gerçekleşmiştir.

Ersan Ocak ile deneme film çalışan Usubütün, Pencerelerden Yansıyan Bahçeli Sondurak (Yönetmen, Kurgu) deneme filminin gösterimini 2016 yılında Ankara KA Fotoğraf Geliştirme Atölyesi’nde gerçekleştirmiştir. 2017 yılında GAPO/SALT Çekmeden Fotoğraf Atölyesi kapsamında tamamladığı işi Kim Bu Adam(lar) (Video yerleştirme), Ankara SALT ULUS sergi salonunda izleyiciler ile buluşmuştur.

2011 yılından bu yana SEKANS Sinema Grubunun üyesi olan Usubütün, Sekans Sinema Kültürü Dergisi’nin Ağustos 2017, Nisan 2019 ve Aralık 2020 Sayılarının yayın yönetmenliğini yapmış; derginin çeşitli sayılarında sinema yazıları yayımlanmıştır.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram