PROF.DR.ALBERT ECKSTEİN - Yaşamı ve Anadolu İzlenimleri - 8 Ekim 2019

Albert Ecksein Türkiye’de kaldığı 14 yıl boyunca elinden fotoğraf makinasını hiç bırakmaz. 1935-50 yılları arasında 30’a yakın şehir ve yüzlerce köy gezer. Sürekli hastalarını, ekibini, çalışan insanları, şehir hayatını, kırsalı, arkeolojik mekanları ve daha birçok detayı müthiş bir insani duyarlılık ve fotoğrafik zenginlik içinde kaydeder, notlar alır. Eckstein, ülkemiz için yaptığı yararlı birçok hizmetin yanında, yetenekli gözü ve kişiliği ile yakın geçmişimizi fotoğraflarla görebilmemizi sağlamıştır. Sergi 4 bölümden ve 72 fotoğraftan oluşmaktadır. Kendi çektiği fotoğraflardan oluşan bir seçkidir ve serginin oluşmasını sağlayan fotoğrafların kullanım iznini veren Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Nejat Akar arşividir.

8-18 Ekim 2019 tarihlerinde Çağdaş Sanatlar Merkezinde gösterimde kalan, Küratörlüğünü Gülser Günaydın’ın üstlendiği bu serginin tasarım ekibinde Yusuf Akçura ile birlikte yer aldık.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram